Tuxský ledovec

Ledovec Hintertux na konci údolí Zillertal má mezi lyžaři určitě zvuk. Rozsáhlý areál nad obcí Hintertux bývá často označován za nejprudší a tudíž nejagresivnější ze všech ledovců v Rakousku. Jeho rozloha mu navíc umožňuje konkurovat i plnohodnotným skiareálům jinde v Rakousku, ovšem jeho nadmořská výška mu dává jistotu přírodního sněhu nejen během zimní sezóny, ale po celý rok. Lyžaři, kteří se přes léto jen těžko smiřují s absencí kvalitní sněhové pokrývky, si mohou i uprostřed parného léta užít na Hintertuxu kvalitní a atraktivní lyžování.

Ledovec Tux je pro své příznivé klimatické podmínky hlavně během podzimu často vyhledáván lyžařskými reprezentačními týmy z celé Evropy pro předsezónní přípravu. Naštěstí je areál tak rozlehlý, že i když je některý svah kvůli tréningům uzavřen, rekreačním lyžařům a jezdcům stále ještě zbývá mnoho možností, jak si lyžování na ledovci pořádně užít. S blížící se zimou se pak závodní týmy stěhují do nižších poloh, kde už je dostatek přírodního sněhu, a ledovec se vyprázdní.

Ledovec Hintertux však má, vedle nesporné výhody stabilních sněhových podmínek pro lyžování po celý rok, i své nevýhody. Tou největší je asi spartánské vybavení a infrastruktura. Zdejší funitely jsou konstruovány na přepravu lyžařů především ve stoje a možnost odpočinou si cestou na sjezdovky v pohodlné a prostorné kabince jako ve většině rakouských středisek je tady spíše výjimečná. Kratší tratě na ledovci jsou pak obsluhovány sedačkami a především lyžařskými vleky, které už mají něco za sebou a postrádají komfort moderních přepravních zařízení v níže položených střediscích ve zbytku Rakouska.

Koho by ale lyžování v jednom z nejvýše položených skiareálů v Evropě začalo nudit nebo by nastalo, a to hlavně v průběhu zimy, extrémně chladné počasí, může přejet do některého z dalších středisek v Zillertalu a užít si lyžování v něm. Konec konců ledovec se nachází jen několik kilometrů od skiareálu Zillertal 3000 nebo je možné pokračovat údolím ještě níže a zalyžovat si v Zillertal Areně nebo v Hochzillertalu.

Hlavní dopravní tepnu na Hintertux tvoří soustava funitelů a kabinových lanovek, která je rozdělena na tři úseky. Od hlavního parkoviště ve vesnici Hintertux šplhají vzhůru dvě paralelní lanovky, a sice funitel a gondola. Jejich konečná stanice se nachází na Sommerbergalmu (2.100 metrů) a odtud dále pokračují opět jeden funitel a jedna kabinka směrem na Gefrorene Wand.

V přestupní stanici Tuxer Fernerhaus (2.660 metrů) se dá přestoupit na poslední úsek cesty na Gefrorene Wand, tvořený opět jedním funitelem a tentokrát dvousedačkovou lanovkou. Ty dopraví lyžaře až těsně pod vrchol Gefrorene Wand, kde na ně čekají prostorné a vcelku sportovní tratě, kvůli kterým se na Hintertux jezdí.

Komu nevyhovují rychlejší sjezdovky, může den lyžování na ledovci strávit na pomalejších tratích pod vrcholem Olperer, který se nachází na opačné straně celého areálu. U přestupní stanice Sommerbergalm pak mají lyžaři k dispozici také čtyřsedačku a dva vleky pod vrcholkem Tuxer Joch (2.460 metrů). Lahůdkou pro příznivce sjezdového lyžování je pak možnost sjezdu z ledovce až dolů do údolí po pětikilometrové sjezdovce s názvem Schwarze Pfanne.